Software Talks: Java na ławę

29-01-201517:00

Klub Mikrofon

ul. Matejki 8A
35-064 Rzeszów, Polska

zakończone

Zapraszamy programistów z Rzeszowa i okolic na kolejne spotkanie z cyklu Software Talks. Tym razem sesja będzie poświęcona Javie.

Spotykamy się w rzeszowskim pubie Mikrofon, aby w luźnej atmosferze porozmawiać o ciekawych zagadnieniach ze świata Javy.

AGENDA

17:00 Rejestracja

17:30 Powitanie gości

17:45 Groovy i jego ecosystem – Marcin (PGS Software)

Jeśli jesteś deweloperem Javy i jeszcze nie używasz Grooviego w swoich projektach – to już nadszedł czas, aby to zmienić! Pokażę Ci, jak szybko i łatwo wykorzystać potęgę, jaką daje nam Groovy oraz omówię narzędzia, które powinny znaleźć się w warsztacie każdego szanującego się Javowca.

18:30 Trwałe i replikowane komitety kolejkowe – Adam Warski (SoftwareMill)

Systemy kolejkowe (messaging) zawsze były istotnym komponentem w architekturze systemów. Tak jest i teraz, wraz ze wzrostem popularności mikroserwisów czy “reactive programming”, obciążenie kolejek znacznie wzrasta, stawiając nowe wymagania co do ich wydajności i odporności na awarie i błędy. Przyjrzymy się podzbiorowi systemów kolejkowych: takim, które oferują zarówno lokalną trwałość danych, jak i ich replikacje. Innymi słowy chodzi o takie kolejki, które nie zgubią wiadomości nawet przy awarii serwera. Porównywać będziemy “tradycyjne” systemy: RabbitMQ, HornetQ i Kafka, jak też kolejkę opartą o bazę MongoDB i kolejkę-as-a-service od Amazona, SQS. Poza przeglądem protokołów i semantyki działania kolejek, zobaczymy jak szybko są w stanie przetwarzać wiadomości i jak się skalują. Wyposażeni w wykresy i nowe informacje, wybór właściwej implementacji systemu kolejkowego do następnego projektu powinien być znacznie prostszy!

19:15 NoSQL na każdą okazję –  Michał (PGS Software) 

Wielka fala fascynacji NoSQL chyba już za nami. W środowiskach programistycznych sporo jest niezwykle silnych opinii, że „w czasach niepodzielnych rządów SQL” było lepiej lub gorzej. Tak jednostronne opinie zwykle wynikają z niedoinformowania lub niewłaściwego korzystania z któregoś z rozwiązań. Przyjrzymy się kilku przykładom z domeny NoSQL, jak: MongoDB, redis, Neo4j i pokrótce porównamy je z tradycyjnymi rozwiązaniami. Znając ich mocne i słabe strony, dużo łatwiej będzie nam dobrać właściwe narzędzie, pasujące do specyfiki naszego systemu.

=======

Kim są nasi prelegenci?

Marcin:
“Skazany na Software” od ponad 10 lat, poszukiwacz Świętego Grala programowania, Scrum Master i fan Kaizen. Lubię poczytać dobry kod i obejrzeć niezłą prezentacje. ​

Adam Warski:
„Jestem jednym z współzałożycieli SoftwareMill, gdzie koduję głównie używając Scali i innych ciekawych technologii. Część wolnego czasu spędzam nad różnymi projektami open-source, m.in. MacWire, Hibernate Envers, ElasticMQ, Veripacks. W trakcie pozostałego wolnego czasu próbuję przeczytać internet na tematy około-programistyczne, przemyślenia kierując na bloga.

Michał:
Javowiec ale nie fanatyk, nie podpisałem z nią dożywotniego cyrografu – ciągle szukam języka/technologii dla siebie. Vim to w pełni funkcjonalne środowisko programistyczne – kiedy tylko to możliwe i opłacalne, używam właśnie jego. W wolnych chwilach lubię wymyślać koło – zrobić od podstaw coś, co pewnie mógłbym zdobyć gotowe.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniem? Zaglądaj na naszego Facebooka i Twittera.

Zobacz zdjęcie z wydarzenia na Facebooku. 

Prelegenci:

Adam Warski

SoftwareMill, bloger

Marcin Cetnarski

Senior Java Developer, PGS Software

Michał Borkowski

Java Developer w PGS Software

Fotorelacja z wydarzenia

  • 034
  • 036
  • 004

Daj znać znajomym o "Software Talks: Java na ławę":

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl